טעויות בנטילת משכנתא

לקבלת ייעוץ למשכנתא ולחסכון
של עד מאות אלפי שקלים צור קשר
עוד היום
טעות מספר 4: תכנון משכנתא לטווח קצר
ניהול אפקטיבי נחשב לניהול המבוסס על הצבת מטרות ועל ראייה לטווח הארוך, טענה שהיא רלוונטית לא פחות גם לתחום המשכנתאות. נטילת משכנתא, המבוססת על אפיון צרכים באופן קצר טווח עלולה להפתיע בהמשך, כאשר הצרכים ישתנו על רקע תמורות שיתרחשו בחיים, ויהיה קשה לעמוד בהחזרי התשלומים. במקרה של פיטורין, חלילה, או הצטרפות של זאטוט לתא המשפחתי, נטל התשלומים עלול להפוך למחניק ביותר, ואם שינויים כדוגמת אלה לא יילקחו בחשבון בבניית תמהיל המשכנתא המשוכלל, ההלוואה תרבוץ כנטל עצום על כתפי נוטליה.

טעות מספר 5: לנוח על זרי דפנה ולא לבדוק כדאיות של מחזור
גם אם אתם עומדים יפה בהחזרים החודשיים והכל מתנהל בדיוק כפי שתכננתם, אין סיבה שתנוחו על זרי הדפנה, ושלא תבצעו מעקב סדיר אחר השינויים שיחולו במשכנתא שלכם, מאחר שעשויות להיות לכם הזדמנויות מצויינות למחזור משכנתא, שייצר עבורכם תנאים טובים יותר וייטיב עם מצב תזרים המזומנים השוטף.
מדריך לצרכן המשכנתא המתחיל: כל הטעויות שכדאי להימנע מהן בנטילת משכנתא
לפני שאתם ניגשים אל הבנק למימוש קבלת המשכנתא המיוחלת, כדאי שתעצרו לרגע. האם לקחתם בחשבון את כל הפרמטרים הדרושים בבניית תמהיל המשכנתא שלכם? האם תכננתם את המשכנתא כראוי?
האם התייחסתם לשינויים עתידיים שעשויים להתרחש בחיים הכלכליים שלכם? והאם אתם בטוחים, שהבנק- הוא הגורם הנכון ביותר להתייעץ איתו? רגע לפני שאתם חותמים על עסקה פיננסית מורכבת, שיהיו לה השלכות ארוכות טווח על חייכם, קבלו את רשימת הטעויות הנפוצות בנטילת משכנתא, שכדאי בהחלט להימנע מלבצע. שלא תגידו שלא הזהרנו אתכם מראש!

טעות מספר 1: לא לקחת בחשבון עלויות נלוות
גובה המשכנתא הדרוש לכם אינו שווה לערך הדירה שאתם רוצים לרכוש, אלא אמור להיות גבוה ממנו,  ולכלול הוצאות נוספות הצפויות לכם במהלך הדרך, עד למימוש המגורים בבית החדש.
מיסים, היטלי השבחה, ביטוחים שונים, שיפוצים, תשלום לעורך דין, הובלה וכן הלאה- רצוי להוסיף את כל העלויות הללו לגובה המשכנתא שאתם עתידים ליטול.

טעות מספר 2: להתייעץ עם פקיד המשכנתאות בבנק
ולא עם יועץ משכנתאות חיצוני ואובייקטיבי

הבנק הוא גוף פיננסי בעל אינטרסים ברורים וידועים, והם- להרוויח כסף על חשבון הלקוח.
העובדה הזו וודאי איננה זרה, והיא בטח לא תפתיע את צרכן המשכנתא הממוצע. ובכל זאת, בבואם לקבל החלטה לגבי המשכנתא האופטימאלית עבורם, מרבית הישראליים נוהגים להתייעץ עם פקיד המשכנתא בבנק, שמייצג את הבנק ושטובת הבנק היא שמכתיבה את אופי הייעוץ שלו. טעות כזו יכולה לעלות לכל צרכן משכנתא בעשרות אלפי שקלים שהוא מאבד לטובת הבנק. מה הפתרון? להיעזר ביועץ משכנתאות מקצועי, אובייקטיבי ונייטרלי, שמעוניין בטובתכם ושרוצה את הכי טוב בשבילכם.

טעות מספר 3: לא להכיר את מגמות השוק,
את המסלולים הקיימים ואת המושגים המרכזיים

במידה וכבר ביצעתם את טעות מספר 2, וניגשתם לבנק ללא ליווי של יועץ משכנתאות חיצוני, תגדילו לעשות אם תלמדו את הנושא, תכירו את מסלולי המשכנתאות שמציע השוק ותתוודעו אל המשמעות של מושגים סתומים, כמו: מדד המחירים לצרכן, ריבית בנק ישראל, שער המט"ח ועוד פרמטרים כאלה ואחרים בשוק הפיננסי, שמשתנים לעיתים תכופות והמשפיעים על מידת ההתאמה של מסלול המשכנתא בו תבחרו לצרכים שלכם. זכרו, כי מטרתו של הגורם המלווה, דהיינו, הבנק, היא למכור לכם כסף בעלויות כמה שיותר גבוהות. אם תגיעו לבנק נטולי ידע לחלוטין וחסרי היכרות בסיסית עם המושגים, יהיה לבנק קל מאוד לקדם את תועלתו האישית על חשבונכם.